Jakie kosmetyki do twarzy stosować, mając cerę trądzikową?

Moda i Styl

Trądzik to prawdziwa zmora każdego, kogo dotyczy, czy to nastolatka, czy osoby dojrzałej —  obecnie tzw. trądzik dorosłych jest spotykany coraz częściej . Nie wiadomo do końca, co wywołuje to schorzenie dermatologiczne, jasne jest jednak, że jest ono niezwykle uciążliwe. Jednym z ważniejszych elementów dbania o skórę w jego przypadku jest stosowanie odpowiednich kosmetyków. Dowiedz się, jakich i ciesz się cerą wolną od niedoskonałości.

Oczyszczanie to podstawa

Wypryski i zaskórniki na skórze powstają na skutek zatkania ujść gruczołów łojowych, do czego może prowadzić nadmierne rogowacenie skóry, ale też stosowanie preparatów komedogennych, czyli zatykających pory. Konieczne jest zatem, by stosować kosmetyki do twarzy przeznaczone typowo do cery trądzikowej, a także właściwe kroki pielęgnacji. Oczyszczenie skóry musi być dogłębne, wraz z odblokowaniem porów. Dobrze, gdy stosowany preparat ma lekkie działanie złuszczające, jednocześnie jednak niepolecane jest silne wysuszanie skóry, gdyż będzie to skutkowało, paradoksalnie, jej wzmożonym przetłuszczaniem. Dlatego też niewskazane jest stosowanie na przykład toników na bazie alkoholu, które często są polecane osobom mającym trądzik, ze względu na ich dezynfekujące działanie. Tak naprawdę jednak do przemywania twarzy lepszy będzie delikatny płyn micelarny.

Specjalne kremy

Kremy do cery trądzikowej zapewniają skórze odpowiednie nawilżenie, a jednocześnie matowią ją, gdyż nadmierne przetłuszczanie to prosta droga do wągrów i wyprysków. Warto też stawiać na preparaty z kwasami czy retinolem —  zwykle przeznaczone są one do stosowania na noc. Mają lekkie działanie złuszczające, dzięki czemu nie dopuszczają do rogowacenia skóry i pozwalają na bieżąco pozbywać się zanieczyszczeń, bez ich kumulowania się w tzw. masy rogowe, zalegające w porach skóry.

W przypadku zaś dużych, widocznych, wprawiających w kompleksy wyprysków dobrym wyborem będą kremy czy żele punktowe, o działaniu wysuszającym.

Odpowiednia pielęgnacja —  zdrowa cera

Na profilaktykę trądziku składa się wiele działań, jak odpowiednia dieta, unikanie stresu czy używek. Jednak pielęgnacja ma kluczowe znaczenie, trzeba więc o nią zadbać.