Od czego zależą koszty pomocy prawnika np. w Poznaniu?

Od czego zależą koszty pomocy prawnika np. w Poznaniu?

Biznes i Finanse

Niektóre spory wymagają, aby sięgnąć po profesjonalną poradę prawną. Dzieje się to zarówno w przypadku relacji sąsiedzkich, rodzinnych, jak i w zakresie zobowiązań. Wiele osób obawia się, że za pomoc, jaką udzieli im prawnik np. z Poznania, będą musiały zapłacić dużą sumę. Jak to wygląda w rzeczywistości? Przekonaj się poniżej.

Koszty a rodzaj i zakres wsparcia

To, co ma duży wpływ na koszt takiej obsługi, to przede wszystkim czynności podejmowane przez adwokata czy radcę. Do najtańszych należą porady prawne, czyli spotkanie ze specjalistą, podczas którego prezentuje on obecną sytuację klienta z perspektywy przepisów, wskazuje też szereg możliwości, jakie może wybrać, a także potencjalne konsekwencje.

Droższe od porad jest sporządzanie pism. Zajmuje to więcej czasu i wymaga mocniejszego zagłębienia się w akty prawne. Najdroższa forma pomocy to pełnomocnictwo – adwokat lub radca ma prawo reprezentować klienta przed sądem i innymi instytucjami oraz w kontaktach z drugą stroną.

Lokalizacja kancelarii prawnej

Cena wsparcia zależy także od położenia kancelarii. Przykładowo – działający np. w Poznaniu prawnik może potencjalnie być mniej kosztowny niż jego kolega po fachu, mający kancelarię w Warszawie. Wynika to m.in. z wyższego popytu na ich pomoc oraz różne koszty utrzymania biura.

Doświadczenie prawnika

Odpowiednia renoma i większe doświadczenie specjalisty również przekłada się na to, ile kosztuje obsługa prawnicza. Kancelarie z bogatą historią i licznymi sukcesami są co do zasady gorsze od mniejszych, niekoniecznie gorszych podmiotów.

Zdarzają się sytuacje, gdy pomoc prawna jest za darmo

W pewnych sytuacjach pomoc prawna jest dostępna za darmo. Mogą na nią liczyć m.in. osoby, które skończyły 65 lat, mające Kartę Dużej Rodziny i inne. Wówczas jednak najczęściej spotkania odbywają się nie w kancelarii, a np. w urzędzie miasta. Trzeba też pamiętać, że nie ma się wówczas wpływu na decyzję, jaki prawnik zajmie się daną sprawą.