Skuteczna alternatywa dla przewozów FTL. Czym jest transport kontenerowy?

Motoryzacja

W ostatnich latach staje się on coraz bardziej popularny. Wynika to m.in. z większej świadomości ekologicznej, ale wiąże się także z wieloma zaletami, które umożliwiają optymalizowanie kosztów. Przewóz towarów w kontenerach ma wiele plusów, dlatego przedsiębiorcy chętnie korzystają z tego typu usług. Na czym one polegają? Co można zyskać? Zobacz!

Czym jest transport kontenerowy?

Dystrybucja drobnicowa sprawdza się w przypadku wielu firm. Jednak duża część organizacji, inwestując właśnie w ten rodzaj dostaw, jedynie traci. Właściciele podmiotów, których działalność wiąże się z koniecznością dowiezienia dużej liczby ładunków do jednego adresata, powinni rozważyć transport kontenerowy . Czym on jest?

Ten model dystrybucji można porównać do przewozów całopojazdowych. Oznacza to, że klient wynajmuje całą powierzchnię ładowną i może w niej umieścić tyle towaru, ile się w niej zmieści, a firma logistyczna dostarczy go pod wskazany adres. Różnica polega na tym, że spedycja wykorzystuje nie naczepy, a wspomniane kontenery. 

Dystrybucja intermodalna — co to jest? 

Wyróżnikiem transportu kontenerowego jest maksymalne wykorzystywanie możliwości logistycznych przez włączenie do planowania tras dostaw kilku płaszczyzn. Może to być współpraca spedycji morskiej, kolejowej i drogowej w dowolnym zestawieniu. Taki model zapewnia wiele korzyści natury praktycznej, ekonomicznej oraz ekologicznej. Co konkretnie można zyskać? 

Zalety transportu kontenerowego

Nie ulega wątpliwości, że tego typu dostawy najlepiej sprawdzają się w przypadku znacznych odległości. Na takich trasach można:

  • zmniejszyć dystans,
  • ograniczyć koszty,
  • przyczynić się do rozładowania korków na autostradzie,
  • zredukować ryzyko uszkodzenia ładunków. 

To najczęściej wskazywane atuty, jakimi wykazuje się transport kontenerowy.

Korzystaj z usług najlepszych!

Jednak nawet najlepiej dobrany rodzaj dystrybucji nie przyniesie oczekiwanych efektów jeśli pracownicy firmy przewozowej nie najlepiej zorganizują logistykę. Dlatego warto stawiać na sprawdzone podmioty, które zatrudniają doświadczonych spedytorów. Warto, by przedsiębiorstwo miało do dyspozycji rozbudowaną flotę pojazdów, a także korzystało z różnych opcji transportu.